OneSignal ile Cordova & Ionic Push Notification - Part 2

OneSignal ile Cordova & Ionic Push Notification - Part 2

OneSignal ile Cordova & Ionic Push Notification - Part 2

30.8.2016

Merhabalar,

OneSignal, Cordova, Ionic Framework ve Push Notification konularında bilgi sahibi olmak için lütfen bir önceki yazımızı okuyunuz. (OneSignal ile Cordova & Ionic Push Notification)

Push notification göndermek için ilk olarak gerekli hesaplarımızı açmalıyız.

1.Google Cloud Messaging

Android cihazlara push notification gönderebilmemiz için Google hesabına sahip olmalıyız. Google hesabınız yok ise ilk olarak bir Google hesabı açınız.

İnternet tarayıcınızdan  https://console.developers.google.com/apis/library adresini ziyaret ediniz.

Ens Bilişim - OneSignal ile Cordova & Ionic Push Notification

Açılan sayfadan Create Project’e tıklayarak yeni bir proje açıyoruz. Proje adını “EnsBilisim” olarak veriyoruz. Sizler dilediğiniz gibi proje adını değiştirebilirsiniz.

Ens Bilişim - OneSignal ile Cordova & Ionic Push Notification

Projemizi oluşturmak için Create butonuna tıklıyoruz.  Oluşturmuş olduğumuz projeyi seçiyoruz ve ardından sol tarafta bulunan API Manager menüsünden Credentials linkine tıklıyoruz.

Ens Bilişim - OneSignal ile Cordova & Ionic Push Notification

Karşımıza çıkan seçeneklerden API key linkine tıklayarak Server Key oluşturuyoruz. Oluşturmuş olduğumuz server key’i bir kenara not almanızı rica ederiz. Şimdi ise oluşturduğumuz projenin ID ve proje numarasını öğreneceğiz. Bunun için sağ üst tarafta bulunan profil resminin sol tarafında bulunan üst üste üç nokta bulunan alana tıklıyoruz. Project Settings linkine tıklıyoruz ve açılan sayfada yer alan Project ID ve Project Number    değerlerini bir kenara not alıyoruz.

2. OneSignal

Push notification servisi sağlayan OneSignal kullanacağımızı daha önceden belirtmiştik.  Şimdi internet tarayıcımızdan OneSignal’ın web sayfasında hesap açmalıyız. Bunun için OneSignal adresini ziyaret ediniz.

OneSignal sayfasına girdikten sonra menüde yer alan LOG IN linkine tıklayarak kullanıcı girişi sayfasından hesabınız var ise bilgilerinizi uygun alanlara yazarak giriş yapabilirsiniz. Hesabınız bulunmuyorsa yeni bir hesap açmalısınız. Bunun için Sing Up linkine tıklayarak karşınıza çıkan formu uygun şekilde doldurmalısınız.

Kullanıcı girişi yaptıktan sonra bize ait olan bir sayfa açılacaktır. Buradan yeni bir uygulama oluşturarak yolumuza devam edelim. Uygulamamızı oluşturduğumuzda bizim yapmamız gereken işlemleri anlatan bir rehber karşımıza çıkacaktır.

Buradan Android işletim sistemlerine push notification göndermek için Google Android (GCM) ‘yi seçiyoruz. Next butonuna basarak ilerliyoruz ve arından Google Server API Key alanına daha önceden kenara aldığımız nottan server key’imizi bu alana yapıştırıyoruz. İlerleyerek devam ediyoruz ve karşımıza çıkan Select SDK sekmesinden Phonegap, Cordova, Ionic, Intel XDK alanını seçiyoruz.

 

Next butonuna basarak karşımıza gelen sayfada Your App ID alanının da yazılı olan değeri kenara not alıyoruz ve bulunduğumuz rehberi kapatıyoruz. Yazımızın üçüncü bölümü için lütfen tıklayınız.

 

İLETİŞİM

İletişim Bilgileri

Adres
Kızlarpınarı Mh. Spor Cd. Can Apt. No:28/A Alanya, Antalya
Telefon
(+90) 850-305-0736
Email
info@tulparyazilim.com

İletişime Geç